2 Aralık 2015 Çarşamba

Çanta Malzemeleri ve Aksesuarları

                             
                                     MUKAVVA
Dikkat ettiyseniz bazı çantalar da  mukavva kullanılır. Ama dosya tipi çanta değilse eğer asla büyük parçalar halinde kullanılmaz. Gerekli yerlere (kapak kısmına, ağız kısmına bazen taban kısmına)  belli ölçülerde kesilerek kullanılır. Dışardan baktığımızda belli olmaz ama çantayı ıcık cıcık ellerimizle palpe ettiğimizde farkedebiliriz :)
                                       
                                         ZİNCİR
Bu şekilde sade olarak da , içine ince deri geçirilerek de takılabilir. Genelde zincirleri çanta gövdesine takmak için kuşgözü kullanıyorlar.

                              METAL ÇANTA SAPI
Bunların ahşapları da var. Üzerine deri geçirip kullananlar da var, bu şekilde direk çantaya takanlar da.

                            SAP TAKMA APARATI
Mağazaları gezerken dikkatinizi çekmiş olabilir. Kalın fitilin etrafında derileri aynı makrome dibi örerek sap yapıyorlar ve iki ucunu da bu aparatlara sokuyorlar.

                                  METAL HALKA
Bir sürü rengi ve şekli var.   Hangisini kullanacağımıza çanta büyüklüğüne, rengine ve sapına göre karar verebiliriz.  

                                      KUŞGÖZÜ
Kullanım alanı sadece çanta değil. Değişik boyutlarıyla ve şekilleriyle brandadan dosya yapımına ve tekstile kadar kullanılıyor. Taşlıları da var ama onları henüz burda bulamadım. İnternetten toptan getirtmem gerekecek sanırım.   

                                        KANCA
Özellikle uzun sapları çantaya takmak için kullanıyorlar. Uzun sapları istendiğin de çıkarılabilen kısa saplıçantalar için ideal

                                  ÇANTA KLİPSİ
Bunlar yaygın kullanılanları.  Ama son zamanda üretilen çantalarda değişik şık aparatlar kullanılmış. 

                          METAL ÇANTA ETİKETİ
Kendi yaptığımız çantalara çok gerekli değil ama bazen şıklık katıyor. Kendi markamız olsa daha iyi olur tabi :))

                            SAP TAKMA APARATI
Genelde kapaklı çantalara sap takmak için kullanılıyor.Bu şekildekinin kullanımı kolay.  Bunların bir de vidalıları var . Çanta kapağı deliniyor . Halka kısmı kapağın altından geçiriliyor. Sonra vida ile sağlamlaştırılıyor. Onlar da gayetşık.

                          FERMUAR STOPLAYICI
Bu aparat fermuarın başını ve sonunu kapatmak içi kullanılır. Çantalarda kullanılan fermuarlar genellikle uzun yapılır ki çanta ağzı rahat açılsın.Hatta bazen fermuarların bitişi çanta ağzından yanlara doğru sarkar. Bu aparat aynı zamanda görünümü de güzelleştirir. 

                               MANYETİK ÇIT ÇIT
Hem kapaklı çantalar da hem de dıştan cepli çantalar da kullanılabilir. Çantanın doluluğuna göre çanta şeklini ayarlamak için de kullanılabilir 

                                  ÇANTA AYAĞI
Kullanımı gayet kolay. Salaş çantalarda değil de geniş tabanlı kalıplı çantalarda kullanılıyor.

                                         PERÇİN
Değişik boyutları , şekilleri ve renkleri ile amaca göre kullanılabilir. Ben bazen çanta tabanına destek koyduğumda sağlamlaştırmak için çanta ayağı yerine yuvarlak başlı perçinlerden kullanıyorum (Baştan üçüncü örnek verilebilir.)  Çanta saplarında kullanılır genelde ama çantayı süslerken de kullanılabilir. Süslerken bunların haricinde dişli zımbalar da kullanılıyor. Yeri gelmişken söylemek istedim.

                                            DERİ
Gerçek natural deriden de yapılbilir  tabi. Bir de denyeli çantalık kumaş var. Denyesine göre kalitesi değişiyor. Hatta bir kaç ünlü marka bu denyeli kumaşları kullanıyor. Gerçek deri olmamasına rağmen pahalıya satılmasında marka olmasının ve işçiliğinin kusursuz olmasının büyük etkisi var tabi. Ha deriden de gayet sağlam oluyorlar. Kumaşlarına kendi fix desenlerini vermeleri ve çantaların sade olmasından dolayı modası da geçmiyor. Yıllarca kullan işte hiç birşey olmaz.
Piyasada genelde satılan çantalar da bu suni deriden. Bunlar da kalite kalite satılıyor. 1. kalite, 2. kalite vs. Ucuz ve pahalı bir çantayı karşılaştırdığımızda aradaki farkı görebiliriz. Metal aksesuarların bile kalite farkı bariz.
Kısa olan deri rulolar önce ki derilerden arta kalanlar. Daha küçük deri parçalar var artık. Onları da büyük bir kutuya koydum. İlerde lazım olurlar diye. Bazı derileri yeni aldım. Petek desenli bir deri var ona bayıldım.Siyah düz rugan bir deri aldım. Larcivert ve mavi deriler.....Bir sürü yeni deri gelmiş. Kendimi kaybettim orda :)))

                                     PED LEVHA
Benim aldığım bu ürün lateks yapışkanlı ped levha diye geçiyor. Bir çok çeşitleri var. Bu malzeme en iyisi. Deriye hava aldırıyor ve sağlam. Yalnız metresi deriden baya bir pahalıya mal oldu bana :) Çantanın dik ve şık durması için  destek sağlıyor. Ayakkabı imalatında da kullanılıyor.

                                       SOLÜSYON
Bu yapıştırıcının da kullanılan yere göre birçok çeşitleri var. Ben teneke halinde aldım . Kavanozlara ayırıp çatı katına koydum. Kullanacağım kadarını odaya koyuyorum. Yalnız kokusu çok ağır.Kullanırken maske takıyorum ve odayı havalandırıyorum. Bunu kullandığım gün odanın pencereleri en az 1 gün açık kalıyor. Koku ancak gidiyor. 

    ÇANTA YAPIMINDA KULLANDIĞIM EL ALETLERİ
En baştaki kaş kalemi. Deri kenarlarını boyamak için. 2.sine biz deniyor. Deri de küçük delikler açmak için kullanıyorum. Kalın derilerde arkasına çekiçle vurarak yapıyorum. 3.sü deri kesmek için kullanılıyor. Maket bıçağı da baya yardımcı oluyor bana. 4.sü ile çok küçük perçinleri ve yuvarlak başlı perçinleri takıyorum.5.si tokmak. deriye solüsyon sürdükten sonra tokmak ile vurarak kenarları alıştırıyorum. Tokmağı perçin çakmak için de kullanılabileceğini kahverengi rugan çantayı yaparken fotoğraflayaarak anlatmıştım. Sonuncusu kemer delme aleti diye geçiyor.

Kapsül çakma makinesi olarak da geçiyor. Manuel. Yukarda gösterdiğimiz kuşgözü perçin rivetleri çakmak için kullanılır.   Çeşite ve boyuta göre kalıpları vardır. Onlar takıp çıkartılarak istenilen aksesuar çakılabilir.

2 yorum:

  1. merhaba ped levhayı nereden alabilirim

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Merhaba bulunduğunuz şehrin ayakkabıcılar sanayi sitesinden alabilirsiniz. SEVGİLER

      Sil